Interna
-
Przychodnia Weterynaryjna Citywetka
Paulina Murawińska-Pogorzelska
-
Diagnostyka i leczenie chorób wewnętrznych psów i kotów
Citywetka zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób wewnętrznych psów i kotów:
- dermatologia,
- kardiologia,
- urologia,
- gastrologia,
- endokrynologia,
- choroby dróg oddechowych,
- stomatologia.
Prawidłowa diagnoza oraz postępowanie lecznicze oparte jest na rozmowie z właścicielem tzw. wywiadzie, dokładnym badaniu klinicznym pacjenta, zastosowaniu badań dodatkowych, doświadczeniu i intuicji lekarza oraz co bardzo ważne wzajemnym zaufaniu.W celu oceny stanu zdrowia pacjenta niejednokrotnie konieczne jest sięgniecie po badania laboratoryjne. W tej sytuacji korzystamy z usług wykwalifikowanego laboratorium weterynaryjnego. Pobranie krwi jest prostym i bardzo cennym źródłem informacji. Zwierzę do badania powinno być na czczo – co najmniej 8 h bez posiłku. Wynik badania dostępny jest na dzień następny a w sytuacjach nagłych nawet po 2-3 h od momentu wysłania próbki.
W ramach współpracy z laboratorium oferujemy pełny pakiet badań – badanie moczu, kału, zeskrobiny, wymazów, badanie histopatologiczne. W złożonych przypadkach, wymagających zgłębienia problemu sięgamy po badanie radiologiczne oraz ultrasonograficzne.
Badanie USG jest prostym badaniem umożliwiającym ocenę morfologii narządów wewnętrznych – w tym również serca (echo serca). Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne. U pacjentów podejrzanych o choroby układu krążenia poza wspomnianym echo serca niezwykle istotne jest badanie EKG – niezastąpione źródło informacji na temat arytmii czyli nieprawidłowości rymu serca oraz niektórych zaburzeń elektrolitowych zagrażających życiu.
Pomożemy również zadbać o piękny uśmiech naszych podopiecznych. Choroby przyzębia obok otyłości to bardzo częste problemy, z którymi boryka się lekarz w codziennej pracy. W zaawansowanych przypadkach stomatologicznych wymagana jest narkoza i sanacja jamy ustnej. Dla utrzymania efektu właściciel musi podjąć samodzielne prace w domu w celu utrzymania dobrego stanu uzębienia swojego zwierzęcia.
Będziemy wspierać psychicznie i doradzimy jak pozbyć się nadwagi u zwierząt. Otyłość niesie za sobą zagrożenia tj .cukrzyca, obciążenie na aparat ruchu – kręgosłup, stawy, obciążenie dla układu krążenia i układu oddechowego, nietolerancje wysiłkowa.
Oferujemy pomoc w leczeniu zaburzeń behawioralnych u zwierząt. Zaburzenia psychiczne to wzrastający problem w weterynarii. Nasi podopieczni podobnie jak my popadają w depresje, stany niepokoju, podenerwowania. Czasami nieumiejętne postępowanie ze zwierzęciem jest przyczyna jego wewnętrznych frustracji. Należy nauczyć się obserwować zwierzęta i wyciągać wnioski z ich zachowania.
Dla pacjentów cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów, kręgosłupa oferujemy biostymulację laserową.
W sytuacjach dramatycznych – ratujących życie współpracujemy z Weterynaryjnym Bankiem Krwi, gdzie krew jest dostępna 24 na dobę. Podanie krwi bywa konieczne w sytuacjach niedokrwistości, zatrucia rodentycydami, hemofilii czy chorobie Von Willenrandta.
W stanach zagrożenia życia – głownie przy duszności będącej efektem kardiogennego obrzęku płuc poza agresywną farmakoterapia niezastąpiona jest tlenoterapia. Podanie tlenu ma na celu jak najszybsze dotlenienie tkanek, poprawę samopoczucia zwierzęcia, wyciszenie, uspokojenie. Tlenoterapia może być wykorzystywana jako metoda profilaktyczna, u zwierząt żyjących w domu, w którym właściciele palą papierosy – zwierzę jako bierny palacz.
Przesłanie
Leczenie zwierząt to wymiana pomiędzy lekarką a opiekunem - Ja dam Ci wiedzę i powiem jak ją zastosować, a Ty zrealizujesz zalecenia w zaciszu swojego domu.